Outside Broadcast Team

Martin Bailey

Head of Outside Broadcasting

martin.bailey@timeline.tv

Aoife Murphy

Head of Operations – Outside Broadcasts

Gareth Wildman

Head of Special Projects and Commercial

Martin Sexton

Martin Sexton

Unit Manager

James Poole

Senior Commercial Manager

james.poole@timeline.tv

Colin

Colin Griffin

Unit Manager

Simon Fell

Simon Fell

Unit Manager and Project Manager

male-placeholder-219

Tony Northmore

Head of RF Development

Andy Hame

Andy Hame

Head of RF Broadcast Engineering

Bruce Martin

Senior Broadcast Engineer

Lee Wright

Lee Wright

Senior Broadcast Engineer

Dave Walker

Senior Broadcast Engineer

Colin Gillan

Senior Broadcast Engineer

Jack Comerford

RF Engineer

George Allen

RF Engineer

Dominic Slater

RF Engineer

Paul Piggott

Uplink Engineer

Tom Sims

Tom Sims

Maintenance and Support Engineer

Quinn Cowper

Quinn Cowper

Head of Engineering

Moises Teixeira

Head of Vision Engineering (OBs)

Liam Minnock

Vision Guarantee Engineer

Chris Taylor

Vision Guarantee Engineer

Elliott Benson

Vision Engineer

Matthew Chambers

Vision Engineer

Roger Xiberras

Vision Engineer

Will Forsythe

Graduate Vision Engineer

Jon Tebb

Head of Sound Engineering (OBs)

Tom Oliver

Sound Guarantee Engineer

Dan Regan

Sound Guarantee Engineer

Oliver Barman

Sound Guarantee Engineer

Faye Martin

Sound Engineer

Sam Midgley

Sound Engineer

Ned Flaherty

Sound Engineer

Sarah Ambrose

Sound Engineer

Adam Bevis-Knowles

Commercial Manager Camera Manager

Tyrelle Morgan-Johnson

Camera Guarantee

Matthew Weobley

Camera Guarantee

Kirsty Elliot

Camera Guarantee

Haydn Bevis-Knowles

Camera Guarantee

Nataya Redding

Camera Guarantee

Grace Wordsworth

Camera Guarantee

James Cripps

Camera Operator

Cole Harris

Camera Assistant

male-placeholder-219

Tom Bucknall

Head of VT Engineering (OBs)

Charles Howells

VT Supervisor

Paul Lawlor

VT Guarantee

Jane Lawrance

VT Guarantee

Dan Storr

Dan Storr

Senior Broadcast Engineer

Hamish Perks

Broadcast Engineer

Richard Gaines

Head of Rigging

John Kiernan

Rigger

Matthew Tyler

Rigger

Christopher Jarvis

Rigger

Nick Cooper

Rigger Supervisor

Stewart Mason

Facilities & Site Manager

Eddie De Freitas copy

Eddie De Freitas

Stores Manager

Karl Matthews

Senior Technical Stores Operative

Adrian Zunino

Technical Stores Operative

Edgar De Freitas

Technical Stores Operative

Ben Gilmore

Stores Operative

Matt Miller

Matt Miller

Stores

Adam Arabi

Bookings Coordinator

Aaron Preedy

Bookings Coordinator

Himesh Gadhvi

Bookings Coordinator

Ben Gilmore

Stores Operative

Jack Sowerby

Senior Vision Engineer

Jack Thompson

Base Prep Sound Engineer

Pete Brookman

Trainee Technical Assistant

Erin Harper

Trainee Technical Assistant

Tim Scrase

Trainee Technical Assistant

Tom Hitchings

Technical Stores Operative / Driver

Dan Oliver

Technical Stores Operative