BT Sport Team

Simon Littler- Head of Studios and Post Production at BT Sport

Simon Littler

Head of Studios and Post-Production

TML_0610_1224lowsq copy

Guy Shakespeare

Head of Operations

TML_0610_1199lowsq copy

Malcolm Cowan

Head of Technology

Roisin McKeniry copy

Roisin McKeniry

Media Systems Manager

Dan Stanley

Broadcast IT Manager

Adam Lowe

Adam Lowe

Technical Manager

Paul Nancollas

Technical Manager

James Muir

Technical Manager

Oliver Anderson (replacement) copy

Oliver Anderson

Lead Broadcast Engineer

Dan Burton copy

Daniel Burton

Lead Broadcast Engineer

Steve Gould

Broadcast Engineer

Simon Loveridge

Simon Loveridge

Broadcast Engineer

Alex Barwell

Alex Barwell

Broadcast Engineer

Basil Bhatti

Broadcast Engineer

Sam Brooks

Graduate Broadcast Engineer

Sophie Finlay

Sophie Finlay

Bookings Coordinator

Kieran Smith

Kieran Smith

Bookings Coordinator

Sandra Bukauskaite

Assistant Scheduler

Shamaila Malik

Shamaila Malik

Business Administrator

Noel McHugh copy 1

Noel McHugh

Administrative Assistant

Martin Deutch

Martin Deutsch

Lead MCR Engineer

Nikki Lushington

Nikki Lushington

Lead MCR Engineer

Adrian Tassell

Adrian Tassell

MCR Engineer

Peter Thompson copy

Peter Thompson

MCR Engineer

Ric Parfitt copy 1

Ricardo Parfitt

MCR Engineer

David2illiamson copy 2

David Williamson

MCR Engineer

Tiago 6.94509E-310uedes copy 2

Tiago Guedes

MCR Engineer

Virginia Fontaneda

MCR Engineer

Will Underwood

Will Underwood

Lead Sound Engineer

Colin Hassell

Colin Hassell

Sound Engineer

Neil Ottley copy

Neil Ottley

Sound Engineer

Ella Ozsanlav

Graduate Broadcast Sound Engineer

Stuart Robinson 2 copy

Stuart Robinson

Lead Media Systems Engineer

Adam Clarkson

Lead Media Systems Engineer

Katie Chamberlayne

Media Systems Engineer

male-placeholder-219

Nick Claridge

Media Systems Engineer

Amat Mbowe

Media Systems Engineer

Firat Hasan

Media Systems Engineer

Neil Mclaren

Media Systems Engineer

Christopher Shaw

Graduate Media Systems Engineer

Kathleen Ruane

Graduate Media Systems Engineer

Andy Eggleden

IT Support Engineer

Jacek Kolanus

Jacek Kolanus

IT Support Engineer

Ali Mohamed copy

Ali Mohamed

IT Support Engineer

Colin Thomson

IT Support Engineer

Fabien Procope

IT Support Engineer

Tom Kinga

Database Administrator

Jimmy Price

Jimmy Price

Edit Support Lead

Jed Thomas

Jed Thomas

Edit Assistant

Perrie Codling copy

Perrie Codling

Edit Assistant

Adam Wilde

Technical Edit Assistant

Daniel Brockwell

Technical Edit Assistant

Tara Scott

Technical Edit Assistant

Tom Harrison copy

Tom Harrison

Technical Operator

Oliver Bennett

Oliver Bennett

Technical Operator

Diggy Diegnan

Senior Lighting Technician

Mark Peacock

Mark Peacock

Scenic Supervisor